GSS Sorgulama


GSS Sorgulama
21 Ocak 2014 tarihinde eklendi, 315 kez okundu.

2012 yılında hayatımızda sosyal güvenlik adına çok önemli bir gelişme yaşandı. Çalışan veya çalışmayan bütün vatandaşlarımızın da sağlık imkanlarından eşit olarak faydalanmaları adına genel sağlık sigortası sistemi ortaya çıkarıldı. Bu sistemin en önemli amacı çalışmayanların tespit edilmesi ve onların da sisteme yansıtılarak, tüm vatandaşların sağlık imkanlarından faydalanmasını sağlamaktır. Bu konuda 2012 yılından itibaren hayatımıza girmeye başlayan GSS sorgulama hizmetleri de fazlasıyla gerçekleştirilen sorgulama hizmetlerinden oldu. Bilindiği gibi çalışanlar çalıştıkları süre içerisinde bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumu ile ilintili olarak görüldükleri için bu konuda her hangi bir borç söz konusu olmayacaktır. GSS sorgulama hizmetini rutin olarak yerine getirmeniz gerekecektir. Ancak çalışmadıkları veya belli sürelerde işten çıktıkları zaman içerisinde SGK’ya başvuruda bulunarak GSS sistemine dahil olmak zorundadırlar. Aksi halde GSS sistemi dışında kalacakları için onlara ait borç ortaya çıkmış olacaktır. Yine bu sistemin en önemli paydaşlarından biri de sistemde çalışmayanların tespit edilmesidir. Eğer sizler de özel sektörde düzensiz olarak çalışıyor veya hiç çalışmıyorsanız. Aksi halde sizlere ait geçmişe dönük borç çıkabilir. Bizlerde GSS ile ilgili sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz için sitemize GSS sorgulama sistemini ekledik. Aşağıdaki linke tıklayarak istenilen bilgiyi kısa süre içerisinde elde edebilirsiniz.

GSS SORGULAMA


Bir önceki yazımız olan Avea Numara Sorgulama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

GSS Sorgulama Konusuna 15 Yorum Yapıldı
 1. Eren diyor ki:

  Ben kalp hastasıyım,ve hastalıgım çalışmama engel, özel bir hastanenin doktoru hemen ameliyat yapılması gerektigini söyledi ama devlet hastanesi 5 ay sonra olabilecegimi söyledi, ben g0 saglık sigortam vardı bugün g1 için dilekçe verdim. Ama bu sigortadan 1 ay sonra yararlanabilirim. Benim bir an önce ameliyat olup tekrar iş hayatına dönmem gerek, nasıl yapabilirim sigortanın hemen işleme alınması ve benim tedavi olabilmem için bana bir yol gösterebilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler.

 2. mariana mutlugün diyor ki:

  eşimin yeşil kartı var ben yeni türk vatandaşlıgına gectim yeşil kart icin başvurdum,gelip kontrol edildim kart alabilirsin dediler işlemler yapıldı 1 ay oldu daha ic bir cevap alamadım 26.06.2014.karartarihi.var.mariana mutlugün

  1. admin diyor ki:

   Merhaba Mariana Hanım . Bulunduğunuz İlin SGK Müdürlüğünü Arayarak Detaylı Bilgi İsteyiniz.

 3. yonca diyor ki:

  2 3 gun sıgortalı calıştım ve işten ayrıldım 1 sene kadar çalışmadım gss borcunu yatırmadıgım için 1 sene boyunca borc bırıkmış su anda çalışıyorum ama sigortam odendıgı halde yıne her ay borc artıyo sebebını öğrenebılırmıyım sımdıden tesekkurler .

 4. güney diyor ki:

  bu zorulu gss sitem altnda toplna para yazılan borc haraçta baska bı sey degil ben 2 yıl dır hastnye gıtmemdgm halde bana 4 bin para borc cıkmş bu nasıl bır adelet allah belanızı versn bu yasada kımn imzası varsa

  1. admin diyor ki:

   Merhaba Güney Bey. Bu Sistemde Hastaneye Gidip Gitmemenizle Borç Çıkmasını Alakası Yoktur. Sigortanız Yok ve Gelir Tesiğiti Yaptırmamış İseniz Size Böyle Bir Ceza Çıkıyor.

 5. ebru diyor ki:

  merhaba ben 20 yasındayım ve sıgortam yok ailemınde aynı sekılde bu yuzden genel saglık sıgortası yaptırmak istıyorum basvuru yapsam bunun ıcın genel saglık sıgortasından yararlanabılırmıyım?

  1. admin diyor ki:

   Merhaba Ebru Hanım.Aile Bireylerinde Birinin Gelir Tespiti Yaptırması Gerekmektedir. Gelir Tespiti Sonucuna Göre Aylık Ufak Bir ücretkarışılığı veya Ücretsiz Genel Sağlık Sigortası Yapılıyor. Daha Detaylı Bilgi İçin İlinizdeki SGK Müdürliğünde Bilgi Alabilirsiniz.

 6. cemil aksoy diyor ki:

  ben 2011 den bu yana yurt disinda lisansli olarak calismaktayim.ve bir yildirda oturma izni aldim fakat bana GSS den borc cikmis ben turkiyede hic bir saglik hizmetinden yararlanmamaktayim
  Borcum silinir mi ?ve iptal etmem icin ne gerekmektedir?

 7. Mehtap diyor ki:

  Gss borcum varmı

 8. serdar sürücü diyor ki:

  slm ya ben bişey sorucam hiçbir şekilde elimize bir tebligat flan ulaşmadan nasıl bizim adımıza gss başlatabiliyorlar böyle bir mantık varmı veya sizce mantıklımı hiç bir şekilde de sağlıkla ilgili bir yararlanma yapmadım o tarıhler arasında. milyonlarca insan bundan dolayı madur devlet kendi halkını bukadarmı cok sömürmeyi seviyor yetmedimi aldığı vergiler ee tabi devlet dışarıya borcunu bitirdi iç borcunuda böyle saçma sapan yasalar kanunlar cıkartarak kapatmayı hedefliyor ben yatırmayacağım ve tüm yasal haklarımıda araştırıp dava açacağım.

 9. serkan diyor ki:

  merahaba ben sigortalı olark 18 yaşında calışmaya başladım. 23.07.2012 askere gitmek icin işten ayrınldım 20.11.2012 askrligim başladı askerden 1.1.2014 geldim 4.2.2014 sigortalı olarak calışmaya başladım ssk baktıgımda 304476 borclu gözüküyorum bununla ilgili ne yapabilirim. teşekkürler

 10. faruk diyor ki:

  bu öğrenci kağıtı verdiğimizde boç siliniyormu bilen varmı

 11. BuRaK diyor ki:

  merhaba benımde hıc habeırmolamdan borç cıktı.. gıttıp gelır testı yaptırdım ayda 42. kusur lıra yatıyırodum .. 2 ay odeyemedım boruc 1.600 lıra olarak gozukuyorr bu ne demek oluyor…. ?

 12. yusuf diyor ki:

  Abi 1 yıllık evliyim eşim sağlık sigortasından gayet güzel faydalanıyordu 15 gün önce doktora gittik prim borcunuzdan dolayı provizyon verilmemektedir diye bi yazı çıktı ekrana bende sigortamı yatırmıyo diye is yerimi aradım görüstüktükten sonra girişimiz yapıldı eşim muayene oldu. Bugün yine gittik aynı şekilde yine provizyon verilmemekte diye yazı cıktı isyerimle görüştüm düzelir sandım beni SSK ya yönlendirdi SSK ya gittiğimde acı gerçekle karşılaştım 2.814.07 TL eşimin GSS borcu varmış. Esim benimle evlenmeden öncede babasının sigortasından da gayet güzel faydalanıyordu. 2012 nin 1. Ayından 2013 ün 9. Ayına kadar yani 21 aylık borç çıkıyor ve evleneli 1 yıl oldu daha da SSKya gitmesek haberimiz olmayacaktı. Anlamadığım konu şu bu vatandaş uzayda yaşamıyor madem bu vatandaşınborcu var 1 veya 2 ay sonra ssigortasını durdur tebligat gönder haber ver

Sayfa başına git